Zabierz dzieci na ryby. Zacząć można w każdym wieku.

Zabierz dzieci na ryby. Zacząć można w każdym wieku.

Jeśli chcemy aby wędkowanie przetrwało musimy uczyć nasze dzieci tego hobby.  W pobycie nad wodą bardziej chodzi o zacieśnianie więzi i zdobywanie życiowych doświadczeń niż o samo złowienie ryby.  Mi się udało przekazać dzieciom zamiłowanie do wędkarstwa.  Teraz stale słyszę od nich: „Chodźmy na ryby!”.  Poniżej zamieszczam porady odnoszące się do tego, jak zainteresować dzieci wędkarstwem. 

Przed udaniem się nad jezioro

  • Zacznij rozmowę o wędkarstwie na kilka dni przed wyprawą. Używaj pozytywnych wypowiedzi typu: „Cieszycie się na naszą sobotnią wyprawę na ryby?” lub „Której przynęty najpierw użyjemy?”.  
  • Zawsze zabieraj dzieci do miejsca, w którym już wędkowałeś lub wędkowałaś.  Jeśli nie wchodzi to w grę, przed wyprawą zbadaj okolicę. Za pomocą echosondy Deeper START znajdź najlepsze miejsca oraz wypróbuj różne przynęty i techniki.
Fishing dad and daughter
  • Zawczasu wszystko przygotuj, aby móc rozpocząć łowienie bezpośrednio po przybyciu. Dzieci, dla których wędkarstwo jest nowością, szybko tracą zainteresowanie, więc nie pozwól im czekać.
  • Zapakuj identyczny zestaw, jak na każdą wyprawę na świeżym powietrzu: krem z filtrem przeciwsłonecznym, wodę do picia, przekąski, dodatkową odzież i wszystko to, czego dzieci mogą chcieć. Twarde skrzynki wędkarskie znakomicie sprawdzają się jako siedzenia dla dzieci.

 kids Fishing

Nad jeziorem

  • Staraj się wędkować w małych stawach. Można w nich dużo łatwiej zlokalizować ryby, gdyż częściej łączą się w grupy. 
  • Omów czynności związane z połowem dużych i małych ryb. Jeśli weźmie większa ryba, staraj się lekko przytrzymywać dół wędki, aby była stabilniejsza. Jest to także znakomita pozycja edukacyjna, aby nauczyć dzieci, kiedy najlepiej zacząć zwijanie lub popuścić rybę.
Kids fishing
  • Bardzo ważnym elementem jest także dobór przynęty. Jeśli są dostępne, stosuj przynęty żywe (np. pinka, białe robaki, dżdżownice); w przeciwnym razie naturalne (np. kukurydza). Upewnij się, że masz haczyki właściwego rozmiaru dla danego gatunku.
  • We wspólnych wyprawach niezwykle istotne jest danie dzieciom swobody, aby mogły robić inne rzeczy poza wędkowaniem. Moje dzieciaki uwielbiają łowić, ale lubią też robić przerwy na zabawę i poznawanie okolicy. Uwielbiają też wspólnie korzystać z echosondy Deeper START. Jedno lubi śledzić aplikację Deeper, a drugie zarzucać urządzenie i zwijać żyłkę.

Kid holding fish 

Po wyprawie nad jezioro

Jeśli syn lub córka wykazuje prawdziwe zainteresowanie sportem, zacznij włączać wędkarstwo do codziennych zajęć. Ja na przykład pozwalam synowi wybrać 1 nową przynętę przy każdej wyprawie do sklepu.  Raz w miesiącu organizujemy wspólny przegląd naszych skrzynek wędkarskich, czasem wymieniając się przynętami. Do moich najlepszych wspomnień z dzieciństwa należą wyprawy na ryby z rodzicami i mam nadzieję zaszczepić tę tradycję w swojej rodzinie.

Autor: Nick Kost, Deeper Hero

Back to blog