Moje první zkušenosti s deeperem

Moje první zkušenosti s deeperem

Pamatuji si na doby, kdy rybařina závisela na jednoduchosti a funkčnosti. Moderní technologie neexistovala a musel jsem se spoléhat na svůj instinkt, který se mnohdy neosvědčil a veškeré domněnky o charakteru dna, aktuálních podmínkách pod vodní hladinou a přítomnost ryb byly pouze domněnkami. Nevěděl jsem nic a neměl možnost to přesněji zjistit. Kam se posunout, co udělat jinak nebo jak tomu všemu dojít na kloub? Tyto myšlenky se mi honily hlavou velmi dlouho. V podstatě až do chvíle, kdy jsem poprvé přišel do kontaktu s produktem, který je na trhu již mnoho let.

První osobní kontakt s echolotem deeper byl v roce 2016, kdy jsem tuto technologii nějakým způsobem zaregistroval, ale nebral jsem si ji až tak k srdci. Jedním z důvodů byl nedostatek financí, jelikož jsem jako student nemohl investovat veškeré úspory do takto drahé vymoženosti. Sledoval jsem okolní rybáře, kteří se pyšnili touto novinkou a já jim tiše záviděl. Shlédl jsem mnoho videí, přečetl mnoho článků a zjistil, že deeper je stejně jako ostatní produkty vystaven nejen chvále, ale také kritice.

Tomu se asi v moderní společnosti nelze vyhnout nicméně já zůstal nestranný. Utvářet si názor na základě doslechu a čtení komentářů druhých je jednoduše hloupost.

Roky běžely a já čekal na nějakou příležitost, která se konečně dostavila. Před nějakým časem jsem se dostal do společnosti deeper a podařilo se mi získat jeden z těchto sonarů. Konečně si mohu sám vše vyzkoušet a udělat objektivní názor na tento produkt.

Již od začátku jsem věděl, že utvoření názoru a nalezení té správné cesty nebude trvat den ani týden. Tato technologie je pro mě přeci jen nová a samotná orientace v mapách, konfiguraci a aplikaci jako takové se od začátku zdála složitá.

Nejprve jsem začal tedy důkladným studiem aplikace, nabídky veškeré vizualizace a rovněž možnostech využití v mých podmínkách. Samotná aplikace nabízí mnoho různých využití a pohledů na místa, která se chystám navštívit a samozřejmě na nich také rybařit. Jedna z nejoblíbenějších vlastností, které Deeper nabízí je bezesporu možnost přesného vykreslení tras, kterými jsem deeper protáhl. Všechna místa, která navštěvuji jako rybář jsem přesně vytyčil a porovnal se svými poznámkami, které si píši během vycházek k vodě. Někdy jsem se dostal velmi blízko informacím, které mi deeper ukazoval. Jindy jsem zase zjistil, že mé domněnky o charakteru dna, hloubce a možné vzdálenosti byly spíše zkreslené.

Z teorie jsem se pomalu začínal přesouvat do praxe, která je samozřejmě nejlepší. Už od prvního aktivování zařízení, propojení s telefonem a použití v akci vše začalo fungovat tak, jak jsem si představoval. Nejdůležitější pro mě vždy bylo rozhodnutí, jaké informace bych chtěl získat. Někdy jsem jen mapoval pouhý profil dna, což je hlavně v zimních měsících, kdy je voda studená a ryby pomalejší velmi důležité. Dříve jsem se zaměřoval na lov kapra na velkých pískovnách či větších rybnících, kde jejich lokalizace nebyla příliš složitá. Přece jen se na těchto revírech potkávám s rybáři a poslouchám jejich povídání o tom, kde přesně ryby nejčastěji a pravidelně loví. Zde jsem svou cestu s deeperem začínat

Jak jsem již zmínil, dlouhá léta moji pozornost poutala jezera a rybníky, ale přišel moment, kdy jsem jednoduše sbalil věci a vyrazil na řeku. Z doslechů vím, že řeka Morava, na které jsem začal poznávat říční lov kaprů, je jedna z nejtěžších v Česku. Není to ani tak o velikosti řeky, jako o množství kaprů, kteří se zde nacházejí. V porovnání s řekami jako je Labe či Vltava je obsádka kaprů velmi malá a lokalizace poměrně obtížná.

Rád bych své montáže pokládal na místa, o kterých jsem přesvědčen, že ryba bude často navštěvovat. Jediný způsob, jak tato místa vyhledat, je použití echolotu deeper. Začal jsem tedy místa detailně mapovat a zakreslovat přesné trasy, které by mohly kapry navést na bod, kde pokládám své montáže. Samozřejmostí také bylo vyřešení otázky, jak deeper v případě utržení z řeky dostat. Odpověď je jednoduchá, nijak. Toto je první velký zádrhel a důvod, který ve mně budí obavu používání nahazovacího echolotu na tekoucí vodě. Jednoduše bych o něj nechtěl přijít. Tento problém jsem vyřešil jednoduše. Při mapování na řece používám většinou silné vlasce nebo splétané šňůry, jelikož je to jediná možnost eliminace ztráty echolotu. Použití na řece se trochu odlišuje od použití echolotu na rybníku. Na řece musím počítat s proudem a občas je tak přesná lokace mapovaného místa obtížná.

Pojďme si tedy v krátkosti představit, jakým způsobem mapuji místa na řece a jak s Deeperem pracuji. Při mapování na řece se snažím postupně házet deeper dál a dál od sebe tak, abych jej mohl nechat plavat s proudem a pasivně tak mapuji okolí. Následně začínám pomalu namotávat a přitahovat deeper zpět ke břehu. Systematicky tak krok po kroku zmapuji přibližně 30 metrů úseku, ve kterém se následně snažím najít to nejlepší místo pro pokládání mých montáží. Zatím se mi tato technika vyplatila a ve volných chvílích jsem si připravil soubor míst, které mohu v průběhu tohoto roku navštěvovat a pokusit se tak uspět na mých výpravách za kapry.

Tímto však Deeper nekončí a v mé výbavě své místo drží stále. Při samotném lovu si znovu přesně najdu místo, které bych rád zakrmil a položil své montáže. Přibližně půl hodiny po zákrmu nahazuji deeper znovu a zjišťuji, zda nějaké ryby reagují na mou strategii a navštěvují lovné místo. V případě, že tomu tak není se snažím využít volné chvíle pro hledání míst dalších. Deeper určitě nabízí spoustu možností využití a rozhodně není určen pouze pro lov kaprů.

Pomalu se dostáváme od lovu na řekách, zase na moje stále velmi oblíbené stojaté vody, kde používám deeper velmi rád v průběhu celého roku, at už je to kousek od břehu nebo na hranici 100 metrů. V případě, že používám deeper dál od břehu a chci dosáhnout 100 procentní efektivity lovu, vezmu si s sebou na pomoc distační tyčky, pomocí kterých jsem schopen určit přesnou vzdálenost deeperu a tudíž taky zajímavého místa na dně, kde bych chtěl chytat. Postup je následující, pomocí deeperu si najdu místo, kde chci chytat, ať už je to lavice, zlom, jáma nebo jen čisté místo bez trav. Poté co se mi s Deeprem podaří najít to správné místo deeper nechám stát na místě. Při této technice hledaní místa rád používám oranžový kryt deeperu, ktery jde mnohem lépe na hladině vidět, než kryt zelený, který se standartně dodává společne s Deeper Chirp+. Jakmile je deeper na správném místě, vezmu si na pomoc další prut, který se snažím nahodit do těsné blízkosti deeperu a následně prut na tomto místě zaklipuju, aby jsem si mohl přesnou vzdálenost přenést na distační tyče a následně na prut se spombem se kterým lovné místo rozkrmím a později na něm začnu chytat. Tahle taktika sice zabere více času, než prosté nahození prutu naslepo nebo proťukávání dna olovem, ale zase mám 100% jistotu, že chytám přesně na takovém místě jakém bych chtěl a to se mi už nejednou vyplatilo !

Právě Deeper je super nástroj, pomocí kterého jsem efektivně zmapovat hodně zarostlé jezera nebo místa plné vázek na dně, které jsou velmi obtížné na objevaní s olůvkem a nebo markerem. Marker se zasekne v trávě na dně nebo ve spadnutém stromu, tohle se mi s deeperem prostě nestane.

Tento echolot se jistě dostane do obliby mnohých rybářů ze sféry přívlače, plavané feederu a také sumcařiny. Já si své existování u vody bez deeperu představit dokáži, ale rozhodně mě to nenechá klidným. Jednoduše jsem zastánce pokrokových technologií, které se neodvratně zapsaly do života mnohých moderních rybářů, jež chtějí nahlédnout na rybaření z trochu jiného úhlu pohledu.

Back to blog