Mapy batymetryczne jezior i dane z echosondy w jednym miejscu dzięki portalowi Deeper Lakebook™

Mapy batymetryczne jezior i dane z echosondy w jednym miejscu dzięki portalowi Deeper Lakebook™

Zapalony brytyjski wędkarz Richard Handel opisuje szczegółowo, jak korzysta z portalu Deeper Lakebook, aby zyskać przewagę strategiczną przy wędkowaniu.

Deeper to nie tylko echosonda do lokalizacji ryb i cech ukształtowania dna, lecz także narzędzie do tworzenia map batymetrycznych (czyli map jezior).  Wszystkie wykonane skany z echosondy i mapy jezior są dostępne w portalu Lakebook, który jest platformą zarządzania mapami batymetrycznymi firmy Deeper. 

Za sprawą portalu Lakebook można poznać topografię jeziora, kryjówki ryb, trasy i drogi migracji ryb w jednym widoku. Dzięki automatycznej synchronizacji wszystkich danych wędkarskich z portalem Lakebook mam do nich łatwy dostęp na telefonie komórkowym czy komputerze domowym.

Chociaż koledzy-wędkarze często przed wyjazdem informują mnie o dobrych miejscach, nie ruszam się z domu bez wcześniejszego przestudiowania danych w portalu Lakebook.  Mogę wtedy bezpośrednio skierować się w optymalne miejsce, oszczędzając mnóstwo czasu.  Daje mi to przewagę nad innymi wędkarzami i pozwala opracować plan działania, co jest niezbędne przy dzisiejszym tempie życia. Zatem wyposażony w prognozę pogody, wiedzę o akwenie i analizę mapy jeziora, jestem gotowy ruszyć na ryby.

Jako że ilustracje zawsze są pomocne, poniżej zamieszczono zrzuty ekranu portalu Lakebook z przydatnymi opisami.

Lakebook Log in

Po zalogowaniu się do portalu Lakebook najpierw wyświetlana jest mapa obszaru z zaznaczonymi akwenami posiadającymi mapy i paskiem menu po lewej stronie. Wybrałem opcję „Moje jeziora” wyświetlającą listę wszystkich jezior, których mapy utworzyłem. 

Menu bar and Lake map

Aby wyświetlić szczegóły, kliknij odpowiednie jezioro (w tym przypadku górne) lub bezpośrednio mapę. Spowoduje to wyświetlenie drugiego menu z listą wszystkich pobytów nad tym jeziorem i jego map. Symbole określają metodę utworzenia mapy. Ja utworzyłem mapę z brzegu, zatem symbol ma postać wędki z kołowrotkiem. Następnie pojawia się widok jeziora z lotu ptaka z zaznaczonym każdym pobytem i kilkoma opcjami wyświetlania docelowego obszaru wędkowania. 

Lakebook screen

Aby zobaczyć mapę obszaru, kliknij symbol wędki z kołowrotkiem. Spowoduje to wyświetlenie mapy zaznaczonej na niebiesko wraz z odpowiednim skanem dna jeziora i zlokalizowanych ryb. Można przyspieszyć przegląd takiego widoku z echosondy, naciskając przycisk odtwarzania, aż do szybkości 10x. Ten widok zawsze mi się przydaje, bo pozwala przejrzeć topografię i wybrać optymalny obszar, na przykład spadki dna przy wysepce.

Lakebook mapping

Można nawet mierzyć odległości między punktami. Odkryłem, że aby sprawdzić odległość danego punktu od brzegu, najlepiej jest przełączyć do widoku mapy, a nie zdjęcia z satelity, bo wtedy można łatwiej odnaleźć stanowisko (miejsce brania). Teraz można zmierzyć odległość od brzegu do miejsca w wodzie, w którym znajduje się ikona echosondy Deeper. Odległość jest podawana w metrach i stopach.  W razie potrzeby można wrócić do widoku z satelity.  Pozwoli to odnieść się do znaczników horyzontu na odległym brzegu.

Mapping with lakebook

Możliwość tworzenia map z brzegu jest niezwykle wygodna i przydatna w wędkowaniu.  Zasadniczo, mając przy sobie telefon, można sprawdzać dane w Lakebook na brzegu, w domu czy podczas przerwy obiadowej. Ten portal pozwala rozwijać się wędkarsko nawet przy paskudnej pogodzie. I właśnie za to uwielbiam Deeper Lakebook.  

Z pełnym przekonaniem mogę powiedzieć, że portal Lakebook jest dla mnie nieoceniony, bo dzięki niemu rzadko wracam z pustymi rękami.  Radzę korzystać z niego jak najwięcej, bo można znaleźć ukryty skarb.  Im więcej map i pobieranych danych, tym większe korzyści.  Udało mi się znaleźć ukryte miejsca i odkryć na nowo obszary, w których dno miało być przykładowo żwirowe i płaskie, a okazało się, że ma garb lub spadek.

Carp caught with Lakebook help

Mój najlepszy przykład skuteczności echosondy Deeper.

Starałem się złowić cokolwiek z lewej strony stanowiska, ale długo nie mogłem znaleźć właściwego miejsca.  Udało mi się pewnego dnia, gdy przeglądałem skany z echosondy Deeper w portalu Lakebook i stwierdziłem, że mam doskonałe miejsce.  Następnym razem wróciłem stamtąd z tym pięknym karpiem królewskim! 

  Informacje o Richardzie:

Nazywam się Richard Handel i urodziłem się w 1965 roku w Suffolk (wschodnie wybrzeże Wielkiej Brytanii). Łowię ryby od 7 roku życia.  Zaczynałem na miejscowych rzeczkach, potem przeszedłem na żwirownie i odkryłem wędkarstwo karpiowe.

 

 

Przez 23 lata pracowałem jako kierownik w brytyjskiej firmie spedycyjnej. W 2015 roku firma przeniosła swoje centrum obsługi do Estonii. Zaproponowano mi pracę w centrali w Londynie, ale musiałbym dojeżdżać jakieś 110 km w jedną stronę.  Nie spodobało się to mojej rodzinie, więc po 23 latach odszedłem z firmy, ale dostałem pokaźną odprawę. Na szczęście moja żona chciała pracować na pełny etat, więc zająłem się domem.

Teraz poświęcam czas na wychowywanie dwójki dzieci i wędkowanie. Moje wędkarskie hobby nabrało tempa.  Mogę teraz iść na ryby, kiedy mi się podoba (oczywiście poza godzinami odbioru dzieci ze szkoły).  Odkryłem nowe tereny wędkarskie, w tym 5 jezior i jakieś 13 km rzeki.  To niesamowita zmiana w moich możliwościach wędkarskich.

Obecnie prowadzę małą firmę ogrodniczą i sklep ze sprzętem wędkarskim, gdzie sprzedaję wyroby dobrej jakości, w znakomitych cenach, ale bez ozdobników. Jestem konsultantem Spotted Fin, Evolution Carp Tackle i Finygo Fishing App.  Biorę udział w promocjach firm Asso Fishing Line, Monster Leads i Deeper, co jest dla mnie niesamowitą przygodą. 


Mój blog został wyróżniony nagrodą Top 10 UK Fishing Blog. Zapraszam do sprawdzenia i subskrypcji: richardhandel.com
Moje rekordy to: karp królewski 18,15 kg, karp pełnołuski 16,79 kg, szczupak ponad 10 kg.

Back to blog