Як зрозуміти дисплей застосунка (Deeper START)

Для перегляду і тлумачення даних ехолота можна використовувати два різних режими — «Базовий» або «Без обробки».

  • Базовому режимі

    У «Базовому» режимі дані відображаються спрощено — користувач бачить на екрані тільки основні відомості: іконки риби, дно помаранчевим кольором і водорості (мул) зеленим кольором. Якщо ви вперше користуєтеся ехолотом, рекомендуємо почати з «Базового» режиму. Освоївши його, ви зможете увімкнути режим «Без обробки», щоб розпізнавати рибу точніше і ловити ефективніше.

  • Режимі Без обробки

    У режимі «Без обробки» дані ехолота відображаються в чистому вигляді — без фільтрів і спрощення. Цей спосіб перегляду і тлумачення даних складніший, але точніший у порівнянні з «Базовим» режимом. Дізнайтеся тут докладніше про те, як тлумачити дані в режимі «Без обробки».

Тлумачення даних ехолота за допомогою режиму «Базовий»

Користуватися «Базовим» режимом дуже просто — ми радимо його новачкам або рибалкам, які вперше користуються ехолотом.

  • Розмір риби

    Deeper START відображає три розміри піктограм риби. Ехолот тлумачить отримані гідроакустичні дані і намагається визначити, чи це риба. Це відбувається на основі таких чинників, як розмір об'єкта і потужність зворотного сигналу. Пам'ятайте, що навіть найдосконаліші пристрої не досягають 100% точності у правильному тлумаченні. Кілька невеликих рибок, які плавають поруч, можуть виглядати як одна велика риба або ж деякі предмети чи рослинність під водою можуть іноді давати показники, подібні на рибу.

  • Глибина перебування риби

    Deeper START відображатиме піктограми риби в різних точках на екрані, позначаючи розташування риби у воді. Знаючи, що риба прямує до поверхні води або ж плаває на дні, ви зможете підібрати найкращу наживку, щоб спіймати її. Для риби біля поверхні можна скористатися оснащенням зіг-ріг або принадою для мілководдя. Якщо риба тримається біля дна, використовуйте придонне оснащення або глибоководну принаду.

    Яку принаду ви б не використали, можете бути впевненими, що Deeper START допоможе вам уникнути помилки новачків – риболовлі під рибою. Є два способи вимірювання глибини перебування риби: від поверхні до риби або від дна до риби. Найзручніший спосіб можна обрати у налаштуваннях застосунка.

  • Попередження про рибу

    Функція попередження про рибу – це звукові сигнали, які лунають, коли ехолот Deeper знаходить рибу. Із попередження про рибу ви ніколи не втратите рибу, навіть якщо не дивитиметесь на екран.

Структура дна

Ехолоти – ідеальні пристрої для визначення глибини, відображення рельєфу дна та виявлення підводних об'єктів. Іноді ця інформація може виявитися кориснішою, аніж фактичне позначення риби.

Рослинність та водорості

Можливо, ви захочете виявити рослинність та водорості як потенційну зону, куди слід закидати (ловля хижака) або як зону, якої слід уникати (риболовля з використанням фідера).
Знаючи рослинність, можна визначити рослинний світ, виявити місця переховування хижаків та місця засідок.

Вимоїни

Вимоїни заслуговують особливої уваги, особливо круті. Чим більшою, виразнішою є вимоїна, тим краще. Риба любить вимоїни, оскільки ті дають доступ до їжі у безпосередній близькості до захисної глибини.

Підвищення

Рельєф підвищень є більш поступовим, ніж у вимоїн, але виявити їх так само легко Підтримуйте стабільну швидкість підтягування, щоб отримати точні дані про нахил.

Тлумачення даних ехолота за допомогою режиму «Без обробки»

Режим «Без обробки» — досконаліший спосіб розпізнавання риби та характеристик дна. Ми рекомендуємо його, якщо ви вже освоїли Deeper START або маєте досвід користування іншими ехолотами.

1. Розпізнавання риби в режимі «Без обробки»

  • Дуги риби

    Дуги риби — найефективніший і найточніший спосіб розпізнавання риби. Для його застосування необхідно вимкнути іконки риби в налаштуваннях.

    Риби з'являться на екрані у вигляді арки (причина, чому вони відображаються у вигляді арки, детально пояснюється тут). Але важливо пам'ятати, що ці арки можуть відрізнятися за розміром (довжиною і шириною), і можуть бути не повними арками - зверніть увагу на половинні арки. На скріншоті нижче наведено кілька гарних прикладів різних арок. Вони різняться за довжиною і шириною, деякі з них не є повними арками, але це все риби.

  • Іконки риби

    Піктограми риби є корисними, коли ви починаєте роботу з ехолотом: ваш пристрій для пошуку риби тлумачить отримані гідролокаційні дані і намагається визначити, чи це риба чи ні. Це робиться на основі таких чинників, як розмір об'єкта та потужність зворотного імпульсу ехолота. У випадку з сонарами Deeper ми використовуємо вдосконалений алгоритм в додатку Fish Deeper для інтерпретації даних. На жаль, навіть найсучасніші прилади не можуть бути на 100% точними в інтерпретації даних.

    Щоб користуватися ехолотом максимально ефективно, вам слід навчитися самостійно тлумачити його показники та вимкнути іконки риби.

    Настав час зробити крок назустріч і вимкнути іконки риби - ви будете винагороджені більш точними показаннями про те, де знаходиться риба. Крім того, ви отримаєте додатковий бонус або вивчите та вдосконалите нову навичку.

2. Визначення розміру риби в режимі «Без обробки»

Ви помітили кілька рибних дуг і прийшов час зрозуміти, що каже кожна дуга про розмір риби. Давайте обговоримо довжину, товщину та половинні або повні дуги.

Довжина рибної дуги

Найбільш поширена помилка рибалок при використанні ехолота, це вважати, що довга дуга означає велику рибу. Це не так. На дисплеї ехолота довжина означає час. Наприклад, уявіть, що пристрій для пошуку риби знаходиться у воді нерухомо (іншими словами, ви не підтягуєте його та не тролите). Якщо унизу є риба, яка також нерухома, що ви побачите на своєму екрані? Ви побачите одну довгу лінію. Це не означає, що в ставку, де ви рибалите, є синій кит. Це означає, що під вашим ехолотом знаходиться нерухома риба, і вона може бути дуже маленькою.

Тепер уявімо ще одну ситуацію: ехолот знову нерухомий, але на цей раз 2 риби пропливають через промінь ехолота – одна велика і одна маленька. Велика риба пропливає через промінь ехолота дуже швидко, а маленька пливе повільно. Яка з них утворить довшу рибну дугу на вашому екрані? Відповідь – маленька. Це трапляється тому, що повільний рухомий об'єкт залишить довшу позначку, ніж той, що рухається швидко, незалежно від їхнього розміру.

Подивіться на знімок з екрана нижче. Це сигнал від косяка риби-живця. Зверніть увагу, якими довгими виходять деякі дуги. Це тому, що ехолот нерухомий або рухається дуже повільно, або тому, що риба рухається повільно. Так чи інакше, це хороша ілюстрація до того, що довга рибна дуга не обов'язково означає велику рибу.

Ширина рибної дуги

Отже, довжина не дуже хороший показник розміру риби. Набагато краще подивитися на ширину відображеної риби.
Просто пам'ятайте наступне при тлумаченні рибних дуг: думайте вертикально, не горизонтально. Навіть якщо дуга коротка, але товста, це означає, що сигнал надійшов від великої риби. Знову погляньте на цей знімок з екрана. Яка з чотирьох показаних риб найбільша ?
Відповідь – це риба внизу справа. Всі дуги мають приблизно однакову довжину (і всі вони досить короткі). Але товщина правої нижньої дуги говорить нам, що це найбільша риба. Ця риба не є велетенською, але це буде пристойний улов.

Половинні або повні рибні дуги

Останній момент, який слід пам'ятати під час пошуку рибних дуг, полягає в тому, що дуга не обов’язково повинна бути повною. Половинні дуги (як показано на знімку вище) також вказують на наявність риби. У нашому навчальному посібнику про роботу ехолотів ми докладно пояснюємо, чому іноді виходить повна дуга, а іноді – половинна. Коротка відповідь полягає в тому, що повна дуга утворюється, якщо риба плаває по всьому конусу ехолота, а половинна або часткова дуга – якщо вона пропливає лише через його частину. Але при читанні дисплея важливо пам'ятати, що половинна або часткова дуга може утворюватись і великою рибою – якість дуги не є показником розміру риби. Тож звертайте увагу на повні та часткові дуги і пам'ятайте, що товщина дуги є найкращим показником розміру риби.

Пошук живця з використанням пристрою для пошуку риби

Живці відображатимуться на дисплеї як тире, лінії або навіть точки, тому іноді вони можуть виглядати схожими на рослинність. Однак існує 3 основні відмінності:
-Живець, як правило, зависає у воді, а не знаходиться на дні;
-Ехолот покаже живця іншим кольором, ніж рослинність (на стандартному кольоровому дисплеї застосунка Fish Deeper вони показані жовтим, а не зеленим).
-Живці часто збираються у формі кулі, яка відображається як хмара або скупчення, а не лінії.
На знімку з екрана нижче показаний як окремий живець, так і куля з живців. Зверніть увагу на відмінність у кольорі із зеленою рослинністю на дні.

Пошук великої риби на екрані ехолота

Отже, давайте підсумуємо те, що ми дізналися, у двох ключових моментах.
1. Думайте вертикально, а не горизонтально – ширина рибної дуги є найважливішим покажчиком розміру риби.
2. Дуги можуть бути половинні або повні – половинна або неповна дуга не означає, що це менша риба. Знову ж таки, ширина – найкраща підказка.
Ваш ехолот не покаже вид риби, але тепер, коли ви знаєте розмір, у вас є хороші шанси визначити вид з огляду на озеро чи річку, в якій ви рибалите, і глибину, на якій ви знайшли рибу.
Отже, коли ви бачите дугу, подібну до наведеної нижче на екрані, ви зловите ВЕЛИКУ рибу!

3. Визначення рослинності та твердості дна в режимі «Без обробки»

Ви вже навчилися визначати структуру дна, западини та підйоми за допомогою «Базового» режиму. Режим «Без обробки» дозволяє розпізнавати їх за аналогічним принципом, але при цьому дає можливість визначати густоту і розмір водоростей, а також твердість дна.

  • Водорості

    Режим «Без обробки» детальніше показує підводну рослинність. Водорості відображаються у вигляді неоднорідних вертикальних структур зеленого кольору — це можуть бути густо зарослі ділянки або поодинокі рослини. На цьому скріншоті добре видно густі зарості довгих водоростей.

  • Твердість дна

    У режимі «Без обробки» можна відрізняти тверді ділянки дна від м'якших. Колір і товщина лінії дна на екрані — точний показник твердості дна. Ультразвуковий сигнал ехолота відбивається від твердого та м'якого дна з різною силою, тому колір лінії дна в цих випадках буде різним. М'яке дно відображається світло-коричневим кольором, а твердіше — яскраво-помаранчевим.