Nick Kost holuje właśnie bassa wielkogębowego w stanie Ohio w USA. To już dziewiąty gatunek ryb, który złowił przy użyciu przenośnej echosondy Deeper PRO+ smart. „Nie potrafię sobie wyobrazić połowu tylu różnych gatunków bez pomocy tego urządzenia”, twierdzi Nick, wypuszczając bassa z powrotem do wody. Jak twierdzi, łowienie w nowych miejscach ma to do siebie, że trudno jest ustalić cechy ukształtowania dna. Nick lubi poszukiwać podwodnych górek, dołów lub uskoków, dlatego używa urządzenia Deeper PRO+ do skanowania dna i znajdowania takich miejsc. Echosonda pomaga ponadto określić, czy dno jest twarde czy miękkie, a także to, jaka roślinność je porasta, dzięki czemu można ustalić bytujące tam gatunki ryb i wybrać przynętę.
To, co decyduje o przydatności echosondy Deeper w trakcie połowu różnych gatunków ryb, to jej poręczność. Jest mniejsza niż piłka tenisowa, działa całkowicie bezprzewodowo i waży zaledwie 100 g. Można ją zabrać na każdą wyprawę i pomaga w łowieniu dowolnych ryb, od czarnych crappie w Kanadzie po seriole olbrzymie w Japonii.
Co sprawia, że echosonda Deeper jest tak uniwersalna?
Konstruktorzy echosondy Deeper, będący wędkarzami, wpadli na pomysł rzutowej echosondy podczas poszukiwań ogromnych szczupaków w Finlandii. Na połów wybrali się dużą łodzią wyposażoną w echosondę. Zdali sobie sprawę, że taką technologię dobrze byłoby móc wykorzystać w dowolnym miejscu, niezależnie od preferowanej metody wędkowania i bez względu na gatunek łowionych ryb.
Postanowili więc wykorzystać tę sprawdzoną technikę wyszukiwania ryb, konstruując niewielką echosondę rzutową. Dzięki temu wędkarze na całym świecie mają teraz możliwość lokalizowania różnych gatunków ryb podczas połowów z łodzi, kajaka czy z brzegu.
Zobaczmy, jak wędkarze łowią różne gatunki ryb z użyciem echosondy Deeper.
Younes Gonzalez
Gatunek: karp królewski
Miejsce połowu: jezioro Aït Messaoud, Maroko
Korzystanie z echosondy Deeper w wędkarstwie karpiowym nie polega na znajdowaniu ryb, lecz ich żerowisk, takich jak zagłębienia dna lub podwodne łąki, co widać na zrzucie ekranu. Po znalezieniu idealnego miejsca wystarczy zadbać o przynętę, a wkrótce pojawi się karp.
Richard Handel
Gatunek: szczupak
Miejsce połowu: rzeka Avon, Hampshire, południowa Anglia
„Po znalezieniu miejsca, gdzie nurt rzeki jest wyraźnie słabszy, sięgam po echosondę, aby znaleźć uskoki dna, podwodne półki, pnie i korzenie, gdzie szczupak lubi się kryć. Ryba ta czatuje w miejscach niewymagających większego wysiłku przy polowaniu, pozwalających także na odpoczynek. Lubię obserwować, czy w wybranym obszarze kręcą się ryby stanowiące jego pożywienie, a jeżeli nie, wiem, że nie mam co liczyć na szczupaka i przenoszę się w inne miejsce”.
Jarrid Dawdy
Gatunek: czarny crappie
Miejsce połowu: zamarznięte jezioro w prowincji Ontario, Kanada
Echosonda Deeper świetnie sprawdza się podczas łowienia pod lodem. Jest łatwa w przenoszeniu, bezprzewodowa i bardzo lekka. Separacja obiektów jest doskonała. Dzięki niej nawet śledzenie najmniejszej, podrygującej w toni przynęty nie nastręcza trudności.
Koichi Tanaka
Gatunek: bass czarny
Miejsce połowu: jezioro Kameyama, Japonia
Koichi preferuje łowienie drapieżników, toteż wyszukiwanie stanowisk drobnicy za pomocą echosondy Deeper ma kluczowe znaczenie. Jeżeli zlokalizuje przynętę, pojawią się drapieżniki.
Toyoki Tanaka
Gatunek: labraks
Miejsce połowu: rzeka Chikugo, Japonia
Znajomość podwodnej topografii jest dla Toyoki jednym z najważniejszych aspektów udanego wędkowania. Szuka uskoków dna, podwodnych półek i stoków — miejsc, które dla poszukiwanego gatunku ryby, takiego jak labraks, stanowią kryjówkę, z której może polować na swoje ofiary.
Mari Sakamoto
Gatunek: makrela hiszpańska (sawara) i seriola olbrzymia (kampachi)
Miejsce połowu: Himeji, prefektura Hyogo, Japonia
Dla Mari kolosalne znaczenie ma ustalenie głębokości wody. Dzięki mapom głębokości znajduje obszary, w których lubią bytować łowione przez nią gatunki, po czym oznacza takie punkty w aplikacji Deeper. Korzystając z map Deeper Lakebook, może w domu przeglądać i analizować swoje mapy i zaznaczone punkty. Gdy następnym razem wybiera się nad wodę, wie dokładnie, dokąd ma się udać.
Paul Burroughs
Gatunek: pstrąg tęczowy
Miejsce połowu: jedno z jezior w stanie Montana, USA
Paul używa echosondy Deeper głównie podczas wędkowania z kajaka. Urządzenie działa bezprzewodowo, jest bardzo lekkie i pozbawione śrub i nakrętek. Gdy musisz samemu przenosić kajak, by wypłynąć na jezioro, liczy się każdy gram. Większość kajakarzy używa elastycznego ramienia do ciągnięcia echosondy, ale ze względu na wielkość i uniwersalność echosondy Deeper można ją łatwo rzucić w trudno dostępne miejsca, dzięki czemu urządzenie jest wymarzonym kompanem każdego wędkującego kajakarza.
Mark Mackay
Gatunek: palia jeziorowa —82,5 cm, 5,9 kg
Miejsce połowu: jezioro Rosseau, Ontario, Kanada
Echosonda Deeper jest niezawodna podczas połowów pod lodem w Kanadzie, gdzie warstwa lodu bywa bardzo gruba — w takich przypadkach sprawdza się wąska wiązka. Urządzenie umożliwia też łatwiejsze niż w przypadku tradycyjnego flashera podlodowego przemieszczanie się od przerębla do przerębla. Wystarczy, że wywiercisz przerębel i wrzucisz echosondę Deeper, aby odczytać głębokość i znaleźć takie okazy, jak ta piękna palia jeziorowa.
Jakie gatunki łowisz i w jaki sposób używasz echosondy Deeper? Chętnie poznamy Twoją historię!