Gdzie szukać szczupaków?

Gdzie szukać szczupaków?

Za co tam na prawdę kochamy te cętkowane drapieżniki? Powodów może być wiele, a głównym z nich na pewno jest powszechność występowania, ponieważ szczupaki możemy spotkać praktycznie w każdej wodzie. Drugim aspektem dzięki któremu łowienie szczupaków spełnia taką frajdę na pewno jest ich waleczność i drapieżny charakter - agresywne branie dużego szczupaka potrafi niemal wyrwać kij z ręki!

Gdzie szukać szczupaków?

O ile lato jest okresem w którym szczupaki są mocno rozbite niemal po każdej strefie łowiska, o tyle bliżej jesieni ryby te można spotkać w bardziej określonych miejscówkach. Spotami, które praktycznie zawsze gwarantują ryby są trzcinowiska, jednak ryby bytujące w takim środowisku przeważnie są niewielkich rozmiarów.

Znacznie większe drapieżniki spotkamy na otwartej przestrzeni - na podwodnych łąkach, w płytkich zarośniętych zatokach i wypłyceniach, zwłaszcza gdy w ciągu dnia świecą ostatki słońca. Późną jesienią większość gatunków ryb odchodzi od brzegów na głębsza wodę i szczupaki nie są wyjątkiem.

Gdy jego pożywienie w postaci płoci lub krąpi szykuje się do zimy grupując się w ławice to szczupaki pilnują takich ławic i podążają za nimi. Najważniejszą rzeczą, która leży wtedy w gestii wędkarza jest znalezienie takiej ławicy - rzeczą bardzo pomocną w takim przypadku jest echosonda.

Kiedy warto wybrać się na szczupaki?

Utartym schematem jest to, że na szczupaki najlepiej wybrać się rano lub wieczorem, jednak stwierdzenie to zostało już dawno obalone, ponieważ szczupak aktywny może być w ciągu całego dnia - wędkarski fart potrafi często zdziwić, szczególnie jesienią.

 

Ogromną zaletą Deepera jest funkcja rozróżniania roślinności podwodnej - zwłaszcza w trybie podstawowym, pozwala to namierzyć podwodną łąkę na której mogą polować szczupaki. Roślinność zaznaczona będzie kolorem zielonym, a dno będzie pomarańczowe. Na załączonym screenie po lewej stronie doskonale widać ławicę drobnicy stojącą w pobliżu roślinności podwodnej, a kilka metrów obok po prawej ustawiony jest szczupak.

Przynęty na szczupaka 

mają wiele rozmiarów, kształtów i kolorów. Jednak spośród tysięcy modeli warto wybrać dla siebie kilka modeli, które są gwarancją sukcesu. Do killerów zalicza się przede wszystkim duże gumy, które mają bardzo szeroką lusterkującą pracę - do ich grona zaliczamy m.in. przynęty firmy Westin z rodziny Shad Teez.

Kolejną wartą uwagi jest Ricky The Roach, czyli imitacji płotki - powszechnie występującej w każdym łowisku. Warto mieć kilka modeli w różnych wersjach kolorystycznych i z różnym obciążeniem - późną jesienią szczupaki nie są tak aktywne jak na przełomie lata, więc sugerowane jest wolniejsze prowadzenie przynęty. W gronie przynęt twardych od lat królują jerki - bezsterowe woblery dedykowane do łowienia w płytszych miejscówkach. Ich bardzo chaotyczna praca cechująca się ucieczkami w prawo i lewo skutecznie prowokuje szczupaki do brań.

Zawsze warto też wyposażyć się w kilka nietuzinkowych przynęt o niecodziennej pracy czy interesującym wyglądzie. Bardzo skuteczną przynętą, która w tym roku zadebiutowała na naszym rynku jest HeadBanger - jedna z najbardziej nieprzewidywalnych przynęt na rynku występująca w wielu rozmiarach i kolorach.

Deeper pomaga sięgnąć po wędkarski sukces, to pewne. Często będąc po raz pierwszy na nieznanym łowisku znaczną część pobytu poświęca się na łowienie po omacku - nie znamy miejscówek, nie wiemy jakie jest ukształtowanie dna i bardzo ciężko jest nam zlokalizować ryby.

Z racji swojej wielkości Deeper jest nieocenionym pomocnikiem podczas takich wypraw - pozwala szybko określić z jakim dnem mamy do czynienia oraz jakie jest jego ukształtowanie, czy występuje jakaś roślinność podwodna i czy w miejscu w którym łowimy są ryby. Odczyt z echosondy to jedno, ale ryba na pokładzie to drugi aspekt - znacznie trudniejszy do zrealizowania.

Zurück zum Blog