10 největších mýtů o sonarech Deeper

10 největších mýtů o sonarech Deeper

Nejste si jisti, co si myslet o bezdrátových sonarech? Slyšeli jste spousty příběhů o sonarech Deeper a chcete vědět, jaká je skutečnost? Věnujte 5 minut přečtení tohoto krátkého průvodce, seznamte se s některými mylnými představami o Deeperu a lépe pochopíte, zda sonary Deeper jsou ty pravé sonary pro vás.

 

Porozumění novým technologiím

Když se v roce 2013 dostal na pulty první sonar Deeper, tato novinka nasadila rybářům brouka do hlavy. O 4 roky později už tisíce rybářů nalezli mnoho způsobů, jak používat sonary Deeper a chytit s jejich pomocí více ryb.

Ale, stejně jako u každé nové technologie, stále existuje několik mýtů…

 

MÝTUS 1 – Moje udice se zlomí a přijdu tak o sonar

Chápeme to. Investovali jste do vysoce kvalitního sonaru, takže máte různé pocity, když ho máte nahodit na 100 metrovou vzdálenost.

Ale skutečností je, že s Deeperem můžete nahazovat bezpečně, aniž byste se museli obávat zlomení prutu. Zde je důvod, proč …

Testovali jsme sonary Deeper na široké paletě vlasců, od monofilů po šňůry s nosností od 6 liber / 2,7 kg až do 20 liber / 9 kg. Všechny se ukázaly jako vhodné pro použití se sonarem Deeper.

Ujistěte se, že jste nahodili korektně:

 • u kratších náhozů použijte boční nához.
 • vyhýbejte se rychlým švihům prutem nebo protitahu prutu k tělu ve chvíli, když je Deeper ve vzduchu.
 • u náhozů nad hlavou na dlouhé vzdálenosti se ujistěte, že používáte prut s robustním blankem a dostatečně silný vlasec.

A to je vše. Několik jednoduchých věcí k zapamatování a už nikdy si nebudete muset dělat starosti s přetrženým vlascem.
Koneckonců, sonary Deeper jsou speciálně navržené pro nahazování. Navíc, nezapomeňte, že VÁŠ DEEPER PLAVE, takže si pro něj při přinejhorším zaplavete.

 

MÝTUS 2 – Sonary Deeper jsou jen hračky

Nenechejte se oklamat velikostí. Sonary Deeper umí člověka pěkně překvapit.

Samozřejmě je přirozené si myslet, že velké znamená lepší. Vidíte malou sondu a předpokládáte, že je méně účinná nebo že není seriózním nástrojem na hledání ryb.

Ale přemýšlejte o tom, jak se technologie vyvíjí. Čím pokročilejšími se přístroje stávají, tím jsou menší. Podívejte se na svůj smartphone nebo na vaši GoPro kameru, pokud ji máte. Jsou malé, ale určitě jsou to seriózní kousky.

A sonary Deeper jsou to samé.

Specifikace mluví samy za sebe. Série Deeper PRO (PRO a PRO+) nabízejí:

 • 15 snímků za sekundu – pokud přitahujete Deeper rychlostí 4 km/h až 6,4 km/h, pak probíhá snímkování každých 5 „/ 12 cm.
 • rozdělení cíle na velikosti 0,5 „/ 1,2 cm – abyste mohli detekovat a oddělovat nejmenší objekty.
 • snímkování směrem dolů do 260 ft / 80 m – uvidíte strukturu vodního sloupce a dna až do hloubky 260 ft / 80 m.

Proč se nepodívat na některé tradiční sonary a neporovnat s nimi specifikace Deeperu. Podíváme se na Deeper PRO+ a vedle něj postavíme klasický sonar Humminbird Helix 10. Budete překvapeni, jak výkonné dokáží být nahazovací sondy.

Sonary Deeper mají navíc něco, co konvenční sonary nemají: všestrannost.

Pokud hledáte lehké, flexibilní i vysoce šetrné řešení pro lov s vaším kajakem nebo pro lov na dírkách, sonary Deeper nabízejí vyšší úroveň podpory než tradiční sonary.

 

 MÝTUS 3 – Na jezeře není žádný signál WiFi, takže sonar Deeper tam nemohu používat

Ach ne, je to příliš technické. Ve skutečnosti jsou základy jednoduše přímočaré, takže i když vám jde z technických novinek hlava kolem, nebojte se. Klíčovou věcí, kterou si pamatujte, je, že k použití sonaru Deeper nepotřebujete internetové připojení ani mobilní signál.

Zmatek kolem WiFi je daný jen jeho názvem.

Většina z nás spojuje WiFi s internetem, protože modemy v našich domácnostech, v práci nebo v místní kavárně používají signál WiFi k připojení našich zařízení k internetu.

Ve skutečnosti však signál WiFi nemusí být pro internet, je to jen silné bezdrátové spojení mezi dvěma zařízeními. V případě vašeho sonaru Deeper nemá WiFi připojení nic společného s připojením k internetu. Je to jen bezdrátový signál, který váš Deeper používá k přenosu dat do vašeho telefonu. Je to jako Bluetooth, jen silnější, rychlejší a s větším rozsahem, a zvládne i více dat.

Dalším způsobem, jak o tom uvažovat, je to, že váš Deeper funguje jako hotspot. Vytvoří signál, ke kterému se telefon nebo tablet připojují.

Takže váš sonar Deeper nepotřebuje žádný internetový signál. Dokonce ani funkce GPS při práci s PRO+ nepotřebují telefonní signál – připojí se přímo k družicím GPS.

 

MÝTUS 4 – Sonary Deeper nejsou vhodné pro trolling

Protože Deeper Fishfinder byl takový obrovský krok kupředu pro rybáře lovící ze břehu, někteří rybáři lovící z lodí a kajaků si myslí, že to není nástroj pro ně.

Ale to není pravda – svůj Deeper můžete použít i k trollingu.

Aplikace sonaru Deeper má specializovaný režim pro lov z lodi. V tomto režimu můžete vléci váš Deeper za lodí a hledat ryby, vidět stavbu obrysů dna a mapovat je.

Modely řady PRO (Deeper PRO a PRO+) mají ty správné specifikace pro plynulé vlečení.

Dva hlavní faktory ovlivňují u bezdrátových sonarů to, zda vlečení probíhá hladce nebo ne:

 1. signál, který se používá k připojení vašeho smartphonu;
 2. počet snímků za sekundu, které sonar pořídí.

PRO a PRO+ využívají k připojení vašeho smartphonu signál WiFi, který při vlečení po vodě poskytuje silné a spolehlivé spojení. Sonary, které používají připojení Bluetooth, dostatečně spolehlivé spojení neposkytují.
Pokud jde o počet snímků, PRO a PRO + posílají 15 snímků za sekundu. Zde je popsáno, jak docílit ideálního zobrazení při pomalém vlečení sondy po hladině.

Představme si, že se pohybujete rychlostí 4 km / h – 6,4 km / h – to je 5,9 ft / 1,7 m za sekundu. Takže při 15 snímcích za sekundu budou snímky asi 5 „“/ 12 cm od sebe. To znamená, že byste měli pohodlně najít zlomové hrany a hustý porost, hejna malých ryb a velké ryby. Zpomalte na 2m/h a nyní je každý snímek pouze 2,5 „“/ 6 cm od sebe, což znamená, že uvidíte mnohem menší předměty a získáte lepší přesnost.

 

MÝTUS 5 – Deeper funguje pouze pro jeden styl rybolovu

Před sonary Deeper byl vždy jeden sonar na jeden typ rybolovu.

Dříve si rybáři kupovali jeden sonar pro lov z kajaku, jiný pro klasickou loď a další model pro lov na ledu. Samozřejmě, že spousta rybářů předpokládala, že sonary Deeper jsou stejné – sonar je buď jen pro rybáře lovící ze břehu nebo jen pro lov ryb na dírkách. Tato pravidla však již neplatí. Váš Deeper je připraven na jakýkoliv druh rybolovu, pro který ho chcete použít.

Můžete ho použít při lovu ze břehu, rybaření na dírkách, na kajaku, ale i klasickém člunu na sladké i slané vodě. Pro každý způsob rybolovu je Deeper navržen tak, aby poskytoval stejnou kvalitu výkonu, jakou byste očekávali od tradiční sonarové jednotky. Kupoval se jeden sonar pro kajak, další pro loď, pak blesk pro lov ryb na ledu. Samozřejmě, že spousta rybářů předpokládala, že sonary Deeper jsou stejné – sonar je buď jen pro rybáře na pobřeží nebo jen pro lov ryb na ledu.

Stará pravidla však již neplatí. Váš Deeper je připraven na jakýkoliv druh rybolovu, pro který ho chcete použít.

 

MÝTUS 6 -Sonary Deeper jsou drahé

Máme pro vás dvě otázky:

První otázka:
Jakou hodnotu má hodina vašeho času a jakou hodnotu má hodina vašeho času, když zdoláváte úlovek za úlovkem?

 

Druhá otázka:
Kolik by stálo koupit si různé druhy sonarů pro různé druhy rybolovných technik? A kolik by stálo vytvořit si svou databázi pro uložení všech vašich snímků ze sonarů k čemuž dále potřebujete přístup na webový portál, kde máte přístup ke všem mapám, které vytvoříte.

Pojďme si tyto otázky zodpovědět, abychom zjistili, proč myšlenka, že jsou sonary Deeper drahé, je mýtus.

Takže nejdřív, jak to je s vaším časem? Koneckonců, v dnešní době je jen pár věcí cennějších než váš čas. Zeptejte se sami sebe, na kolik si ceníte hodinu svého času.

Nyní přemýšlejte o tom, kolik času ztrácíte rybařením v oblasti, kde ryby nejsou, nebo rybařením v hloubce 25 ft / 7,5 m, když ryby jsou v hloubce 10 ft / 3 m. Vyznačení ryb a lokality vám poskytne více času na to, co chcete dělat – chytání ryb.

Když dostanu levný sonar, ušetří mi čas.

Špatně. Levný sonar vás bude stát víc času, než vám ušetří – bude ztrácet spojení, snímkuje až od hloubky 10 ft / 3 m, nebo dokonce 14 ft / 4,5 m, ikony bílých ryb vypadají neskutečná rybí monstra.

Chcete-li skutečně co nejlépe využít svůj čas na rybách, potřebujete sonar, kterému můžete věřit.

Nyní přemýšlejte o otázce č. 2 – o součtu nákladů na sonar určený k lovu na dírkách, kajakový sonar a nahazovací sonar. Ve skutečnosti je to jednoduché. Pojďme si vzít na mušku náklady na sonar pro lov na dírkách.

Vezměte si tradiční sonar na led jako je Humminbird OCE 35. Nyní odečtěte 80 dolarů a máte cenu Deeper PRO. Ale Humminbird musí mít lepší vlastnosti, ne? Chyba.

Ve skutečnosti má Deeper PRO lepší výkon ve v šech ohledech:

 • 260 ft / 80 m skenovací hloubka ve srovnání s 200 ft / 60 m,
 • 0.5” rozlišení cíle ve srovnání s 2.5”,
 • 0,2 liber váha ve srovnání s 11,4 kg (ano, čtete správně).

PRO má funkci zoomu a GPS značení děr v ledu, Humminbird ne.

Maximální hloubka snímkování:

Humminbird ICE 35 Deeper PRO
Maximální hloubka snímkování 200 stop / 60 m 260 stop / 80 m
Rozlišení cíle 2,5 „/ 6,3 cm 0,5 „/ 1,2 cm
Hmotnost 11,4 libry / 5 kg 0.2 libry / 0,1 kg
Funkce zvětšení Ne Ano
GPS značení děr v ledu Ne Ano
Displej s tradičním zobrazením, vertikálním zobrazením a tradičním displejem sonaru Ne Ano
Bez kabelu Ne Ano

Takže za méně než 80 dolarů získáte mnohem výkonnější sonar pro lov na dírkách. Na to je těžké nějak argumentovat.

A pak led roztaje …

Můžete odložit váš sonar na led, zajít do obchodu a koupit novou sonarovou jednotku pro lov z kajaku.

Nebo jen namontujte ten samý Deeper PRO, který jste používali celou zimu na ledu na svůj kajak a začněte jej používat na prutu. A máte navíc sondu, kterou můžete na zbytek roku vyřadit.

Takže si představte, že jste investovali do samostatného sonaru pro lov na dírkách a na kajaku ve srovnání s Deeper PRO. Pravděpodobně jste z kapsy vytáhli tak asi 300 – 500 dolarů a to nejspíš používáte méně výkonné sonary. A stále nemáte k dispozici sonar pro použití ze břehu.

 

MÝTUS 7 – Pokud nahazuji sonarem Deeper, plaším si tím ryby ryby

Je pravděpodobné, že při nahazování Deeperu nezpůsobíte žádné rušení ryb. Můžete ryby dokonce přilákat.

S 0.2 libry / 100 g váhy jsou sonary Deeper velmi lehké. Když je nahazujete, jejich nízká hmotnost minimalizuje možnost poškození o dno. Mnoho druhů ryb bude žblunknutí sonaru považovat za zajímavé a přijde se podívat. Ostatní ryby to budou prostě ignorovat.

Jednou z možností, pokud jsou ryby obzvláště opatrné, je nenahodit přímo do této oblasti, ale přehodit ji a do požadovaného místa sondu pomalu přitáhnout navijákem. Případně pokud rybaříte na řece, můžete použít proud vody a na požadovanou lokaci nechat Deeper splavat.

 

MÝTUS 8 Pulsy sonaru ruší ryby

Jednoduchá odpověď je ne.

Vědecká odpověď je, že zatímco ryby slyší, pak rozhodně na vnímají zvuky na nižší frekvenci (0,1 – 1 kHz) než je frekvence sonarů. Ty se pohybují od 50 do 800 kHz – sonary Deeper mají 2 sonarové paprsky, jeden 90 kHz a jeden 290 kHz. V mělkých vodách mohou ryby rušit jiné zvuky, jako např. motory, i když to závisí také na druhu ryb.

 

MÝTUS 9 Deeper podvádí

Rybáři používají technologii sonaru již více než půl století. V rámci rybaření ve slané vodě a pod ledem je diskuze o tom, zda je používání sonarů podvádění, už po mnoho let odbytá.

Ale protože naše sonary jsou novou technologií pro rybáře lovící ze břehu, někdy se mluví o tom, že „používání Deeperu je podvádění“ nebo „vyžaduje schopnosti, které se už netýkají rybaření“.

Nakonec je vše osobní volbou. Pokud má některý rybář rád (a má čas na) starou školu, metodu pokus – omyl, je to v pořádku. Pokud někdo chce nějakou inteligentní elektronikou ušetřit čas a dozvědět se více, žádný problém. Každý z nás má své priority a preference.
Pravdou je to, že sonar vám pouze poskytne data a pak jste to vy, kdo jim dá smysl a najde úlovek.

Inteligentní technologie jako sonar Deeper určitě pomáhají dostat více rybářů k vodě. Jsou to zejména 2 skupiny:

Velmi zaměstnaní rybáři, kteří mají málo času


 

Mladí lidé

Když tradicionalisté mluví o rybářských schopnostech a rocích zkušeností, které potřebujete k přečtení lovného místa a zjištění, kde se zdržují druhy ryb, které hledáte, opomíjejí jednu věc. Čas. Tento přístup vyžaduje dlouhé, pravidelné sezení u vody a někteří z nás, s pracovními a rodinnými závazky, tento čas prostě nemají. Sonary Deeper jsou způsobem, jak poznat vodu spíše v horizontu minut, než hodin nebo dnů.“ Všichni chceme, aby naše děti byly stejně nadšení z rybaření jako my. Ale pojďme čelit realitě. Ve světě smartphonů a sociálních médií může být trpělivé čekání na úlovek jen těžko přitažlivé. Sonary Deeper přinášejí technologii přímo do světa rybaření a tomu mladí lidé rozumí.

 

 

MÝTUS 10 – Deeper „pod vodou filmuje“ nebo klesá ke dnu a snímkuje
ans

Mezi rybáři lovícími ze břehu, kteří při lovu ryb hledají nové technologie, může někdy docházet k jakémusi zmatku v rámci toho, jak vlastně pracují sonary Deeper. Je také snadné zaměnit sonary Deeper s kamerami, které pod vodou skutečně natáčejí záběry.

To si pamatujte, když uvažujete o tom, jak pracují sonary Deeper:

 • Deepery snímkují, nevytvářejí film – obrázek, který vidíte v aplikaci, jsou data z vašeho sonaru a posouvají se doprava (nejnovější data), nebo doleva (nejstarší data).
 • Deeper plave, neklesá – Pokud jste obeznámeni s fungováním plovoucích markerů nebo jinými pomůckami, které se používají pro hledání struktury a hloubky, můžete si myslet, že Deepery pracují stejným způsobem. Ve skutečnosti se celá jednotka vznáší, vysílá sonarové pulsy, které měří hloubku a nachází ryby a struktury dna.

 

Tvořme legendy, ne mýty

Jako u každé nové technologie, i zde existuje spousta mýtů. Doufejme, že nyní lépe rozumíte tomu, jak sonary Deeper fungují a s čím vám mohou pomoci. Teď je tedy ideální čas vyrazit s vaším Deeperem na vodu a začít tvořit nové legendy ve vašem rybáření – hledat nové lokality , nové hotspoty a nové poznatky.

Terug naar blog