Vaše batymetrické mapy vod a sonarová data pro rybolov

Vaše batymetrické mapy vod a sonarová data pro rybolov

Richard Handel, náruživý rybář z Velké Británie, podrobně popisuje, jakou strategickou výhodu mu do rybolovu přináší možnosti portálu Deeper Lakebook.

Sonar Deeper je mnohem víc než jen pouhý nástroj na vyhledávání ryb nebo míst pod hladinou. Můžete s ním také vytvářet batymetrické mapy (tj. mapy vod).  Všechny vaše sonarové skeny a mapy vod jsou dostupné na portálu Lakebook, což je platforma pro správu batymetrických dat společnosti Deeper. 

Se službou Lakebook je možné z jednoho přehledného místa poznat topografii vodního útvaru, místa, kde se zdržují ryby, trasy pohybu ryb pro chytání a podvodní tahy. Všechna moje rybářská data se automaticky synchronizují s portálem Lakebook, takže k nim máte snadný přístup pomocí mobilního telefonu nebo domácího počítače.

I když mně moji rybářští přátelé často dávají ještě před příjezdem vědět, na kterých místech se právě chytá, důkladně si prohlédnu svoje data na portálu Lakebook před tím, než vyrazím z domu.  Díky tomu můžu zamířit přímo na to nejlepší místo, což mně ušetří spoustu času.  V dnešní době rychlého životního stylu tak můžete oproti ostatním rybářům získat výhodu a vytvořit si plán. S předpovědí počasí, znalostmi v oblasti rybolovu a s analýzou mapy dané vody jsem připraven vyrazit chytat.

Grafické znázornění je vždy užitečné, proto máte k dispozici i snímky obrazovek portálu Lakebook s užitečnými popisy.

Lakebook Log in

Když se na portálu Lakebook přihlásíte, první, co uvidíte, je mapa oblasti se zmapovanými vodními útvary a panelem nabídek vlevo. Vybral jsem si možnost „My lakes“ (Moje jezera), která obsahuje všechny mé zmapované vodní útvary. 

Menu bar and Lake map

Chcete-li zobrazit podrobnosti, klikněte na požadovaný vodní útvar (v tomto případě ten nahoře) nebo přímo na mapu. Tímto se otevře druhá nabídka uvádějící všechny cesty uskutečněné k dané vodě a také příslušné mapy vodního útvaru. Ikony indikují způsob zmapování. Já jsem mapoval ze břehu, tak je použita ikona prutu a navijáku. Teď mám před sebou pohled na vodu z ptačí perspektivy s každou uskutečněnou cestou a také pár možností k zobrazení oblasti, ve které chci chytat. 

Lakebook screen

Chcete-li zobrazit nějakou zmapovanou oblast, klikněte na ikonu prutu a navijáku. Zobrazí se modře ohraničená mapa s příslušným sonarovým skenem vodního dna a veškerými nalezenými rybami. Toto sonarové zobrazení můžete zrychlit opakovaným stisknutím tlačítka přehrát, a to až na 10násobnou rychlost. Toto zobrazení je velmi užitečné k prozkoumání topografie a zvolení nejlepší oblasti, například prohlubní na jedné straně ostrůvku.

Lakebook mapping

Můžete dokonce i změřit vzdálenost mezi dvěma body. Zjistil jsem, že když potřebujete vědět vzdálenost od břehu k určitému místu, nejlépe uděláte, když přepnete na mapované zobrazení (místo satelitního), protože umožňuje snadněji najít místo, odkud budete chytat. Teď máte možnost měřit vzdálenost od břehu k místu s ikonou Deeper ve vodě. Nástroj poskytuje vzdálenost v metrech a stopách.  V případě potřeby můžete znovu aktivovat satelitní zobrazení.  Můžete tak provést porovnání se značkami horizontu u vzdáleného břehu.

Mapping with lakebook

Kouzlo mapování ze břehu spočívá v tom, že je úžasně praktické a dokáže rybářům nabídnout spoustu výhod.  Když máte s sebou telefon, můžete si prohlížet data na portálu Lakebook ze břehu, doma nebo během přestávky na oběd. Lakebook je správná cesta, i když počasí stojí za houby a vy se chcete věnovat hlavně vlastnímu rybaření. Proto jsem si Deeper Lakebook tak oblíbil.  

Vím jedno – bez portálu Lakebook bych už nemohl existovat, protože mně jednoznačně pomáhá vytáhnout na břeh více ryb.  Moje nejlepší rada zní: Svá data co nejdůkladněji zkoumejte, protože vám odhalí řadu některých skrytých pokladů.  Čím více map vytvoříte a stáhnete více dat, tím je služba lepší.  Podařilo se mi objevit některá skrytá místa a také jsem až po analýze kolikrát zjistil, že v některých oblastech není jen jeden typ dna (například zvýšená oblast s nánosem štěrkopísku), ale že je tam vyvýšenina s prohlubní.

Carp caught with Lakebook help

Moje nejlepší ukázka toho, jak mně Deeper pomohl.

Měl jsem potíže cokoli chytit od levé strany místa se zakalenou vodou a trvalo mně dlouho, než jsem tam uspěl.  Na to místo jsem narazil při prohlížení skenů sonaru Deeper na portálu Lakebook a uvědomil jsem si, že to je naprosto dokonalé.  Při další návštěvě toho místa se mně podařilo chytit tohoto krásného lysce! 

 Něco o Richardovi:

Jmenuji se Richard Handel a narodil jsem se v roce 1965 v Suffolku (východní pobřeží Spojeného království). Rybařím od svých 7 let.  Začal jsem na malých místních řekách, přesunul jsem se na štěrkoviště a pak jsem objevil chytání kaprů.

 

 

Pracoval jsem 23 roků jako manažer operací a intermodální logistiky v Britské přepravní společnosti. Společnost v roce 2015 přesunula své provozní středisko do Estonska. Bylo mi nabídnuto místo v londýnském ústředí, ale znamenalo by to každodenní cestování do práce a z práce celkem 225 km.  Mé rodině se tato představa nezamlouvala, takže po 23 letech jsem od společnosti odešel, ale přitom jsem dostal slušné odstupné. Naštěstí moje žena chtěla pracovat na plný úvazek, tak jsem se stal mužem v domácnosti.

Nyní svůj čas věnuji pečování o naše dvě malé děti a také rybolovu. Pro mé rybaření to znamenalo velkou změnu.  Můžu se teď rozhodnout, kdy půjdu chytat (samozřejmě do doby, kdy je děti potřeba vyzvednout ve škole).  Objevil jsem nové oblasti pro chytání, včetně 5 jezer a skoro 13kilometrového úseku řeky.  Moje momentální možnosti pro rybolov přináší úžasnou změnu.

 

 

 

Nyní trochu podnikám v oblasti zahrádkářství a také rybářských potřeb – prodávám kvalitní rybářské produkty za výborné ceny, v balení, které si na nic nehraje. Jsem poradce v oblasti produktů Spotted Fin, Evolution Carp Tackle a Finygo (aplikace pro rybáře).  Jsem součástí propagačních týmů pro produkty společnosti Asso Fishing Line, Monster Leads a Deeper a je to pro mě úžasná zkušenost. 


Můj blog získal ocenění pro 10 nejlepších britských blogů z oblasti rybolovu. Porozhlédněte se prosím a přihlaste k odběru: richardhandel.com
Moje nejlepší úlovky: kapr lysec, který vážil 18 kg, kapr obecný 16,8 kg a štika vážící přes 10 kg.

Back to blog